Logo stránek
Obrázek k tématu repro, tema_repro.gif, 17kB

Výroba ozvučnice

Zde je popsán podrobný popis předělání ze staré podoby reprosoustav do nové.

Stará reprosoustava


Reprobedna stará 1.jpg, 50kB Reprobedna stará 2.jpg, 50kB Reprobedna stará 3.jpg, 50kB

Z původní ozvučnice jsem použil jen korpus bez čelní a zadní desky. Je vyroben z dřevotřísky o tloušťce 18 mm. Stěny jsou slepené natupo s hranoly v rozích. Povrch je podýhován mahagonem a nalakován epoxidovým lakem. Přední a zadní deska byly odmontovatelné na šrouby. To značně ulehčilo demontáž. Jinak bych přistoupil k výrobě celé nové ozvučnice.

Výroba přední desky

Přední deska je z 22 mm dřevotřísky, která těsně zapadne na místo původní přední desky. Po jejím obvodu z vnitřní strany je přilepena lišta, aby deska více vyčnívala z korpusu. Také jsou po obvodě vyvrtány díry pro šrouby jako v původní desce. Jsou ovšem hustěji rozmístěny pro větší tuhost. Vratové šrouby jsem zapustil do dřevotřísky a později jsem je přilepil. Pro co nejdokonalejší spojení s korpusem jsem na hranoly v korpusu nanesl kyt, který se přesně vytvaroval při přitáhnutí desky vratovými šrouby přes igelit, aby se deska nepřilepila. Hranoly totiž nebyly zrovna moc hladké a přesně opracované. Při utahování jsem kontroloval rovinu desky. Pro schování spáry mezi korpusem a deskou jsem pak přilepil po obvodu přední desky ozdobné lišty.
Fotka detailu přišroubování přední desky, predni_deska_1.jpg, 52kB Fotka detailu přilepených ozdobných lišt, predni_deska_2.jpg, 48kB
Lišty jsem pak přebrousil do roviny s deskou. Nyní je potřeba správně rozmístit reproduktory.

Vzdálenost reproduktorů

Obecně by měla být vzdálenost reproduktorů, které jsou vícekrát pro zvýšení citlivosti, co nejmenší. Vzdálenost os mezi basovým a středotónovým reproduktorem by měla být také co nejmenší, max. 1/4 vlnové délky dělicího kmitočtu.

d = 340 * 1/4 / f

Tedy pro dělicí kmitočet např. 200 Hz je vzdálenos jejich os maximálně d = 340 * 1/4 / 200 = 425 mm. Tato vzdálenost je realizovatelná.
Také max. rozteč výškového a středového reproduktoru by měla být podle tohoto vzorce. Jenže to technicky nejde. Proto se rozteč mezi výškovým a jeho sousedním reproduktorem (středovým nebo středobasovým) optimálně vypočte jako 5/4 vlnové délky odpovídajícího dělicího kmitočtu.

d = 340 * 5/4 / f

Tedy v tomto případě pro f = 2,5 kHz je vzdálenost os reproduktorů d = 340 * 5/4 / 2500 = 170 mm.

Když odečtu poloměr výškového a basového reproduktoru, vyjde mezera mezi reproduktory 24 mm.

Znám tedy vzdálenost reproduktorů a vyříznul jsem montážní díry pro jednotlivé reproduktory přímočarou pilou. Zalepil jsem zapuštěné vratové šrouby epoxidem a utáhl matky v korpusu pro vytvoření tlaku na lepící plochy. Po zatvrdnutí jsem zakytoval a přebrousil díry po zapuštění.
Fotka přední desky před lepením se sololitovou deskou, predni_deska_3.jpg, 47kB Přední deska před lepením - detail ,predni_deska_4.jpg, 48kB
Zbývá poslední fáze výroby. Přesně vyříznout otvory do sololitové desky podle rozměrů reproduktorů a jejich vzdálenosti. Slepit ji s přední deskou. Je důležité desku pořádně plošně zatěžkat, aby byl spoj co nejlepší a nemohlo dojít k nějakým rezonancím mezi deskami. Po vytvrdnutí nastává nejdůležitější operace. Skosit hrany slepené sololitové desky s bočnímy okrasnými lištami. Provedl jsem to na hoblovce, kde jsem si udělal podpěru pro zaručení stejného sklonu. Je to choulostivá práce. Měl jsem strach, aby se něco neuštíplo. Vše se povedlo a myslím, že to esteticky ujde. Zbývá přelakovat bezbarvým lakem a hotovo.
Fotka vsazené přední desky do korpusu, predni_deska_ok.jpg, 47kB Fotka rohu desky v korpusu, predni_deska_ok_1.jpg, 44kB
Fotka přední desky z boku, detail rohu, predni_deska_ok_2.jpg, 42kB Fotka přední desky z boku, predni_deska_ok_3.jpg, 47kB

Výroba zadní desky

Zadní deska s terminálem je také z dřevotřísky tloušťky 22 mm. Podobně jako přední je i tato uchycena šrouby. Ovšem zde nejsou napevno šrouby, ale zařezávací matky do dřeva v hranolech korpusu. Dotykové plochy desky s hranoly korpusu jsou také vykytovány.
Fotka zadní desky s terminálem, zadni_deska.jpg, 51kB
Šipka nahoru.png, 6kBNahoru

Copyright © 2006-2023 marekweb.eu           webmaster@marekweb.eu           webhosting: www.endora.cz