Logo stránek

Výroba bedny na audio minivěž

Představuji vám výrobek, který jsem vyrobil pro snadnější přenášení minivěže, a který ji zároveň chrání před poškozením. Jde o to, že je věž přenášena přes dvůr školy z úložného prostoru do tělocvičny. Je používaná pro ozvučení tělocvičny folklorního souboru písní a tanců Jiskra, kterého jsem členem.

Fotka hotové bedny, bedna1_m.jpg, 81kB


Doposud jsme používali malé rádio, které mělo být jen dočasným řešením, než se najdou peníze na něco lepšího. Malé rádio má malý výkon a tak se neustále hrálo na nejvyšší hlasitost a stejně to samozřejmě nestačilo. Nehledě na to, že malé rádio, které je dobré tak akorát na dovolenou, zdaleka nedokáže hrát dostatečně kvalitně. Muziku jsme si zvykli přehrávat na CD hlavně pro stálou kvalitu přehrávané nahrávky a pro rychlý přístup k určité skladbě. Předtím jsme používali kazety, které dlouhodobě nezaručovaly stejnou kvalitu hlavně díky častému zastavování a přetáčení. Protože již nastaly velké problémy s přehráváním CD disků díky stáří, opotřebovanosti a hlavně nedostatečné kvalitě levného rádia, hledal jsem nové zařízení, které by se více hodilo pro naše tréninky.

Požadavky na ozvučení
Bohužel se dnes nevyrábí mnoho typů rádií, které by se hodily pro daný účel. Dříve se vyráběly přenosná rádia, u kterých se uváděly poměrně velké výkony a vypadaly docela robustně. Ovšem to bývávalo a dnes jsou na trhu v kategorii přenosných zařízení jen malá rádia, která se hodí tak akorát na noční stolek nebo do kuchyně. Takže jsem byl nucen vybírat mezi věžemi, které si dnes lidé kupují do obýváků.

Minivěž Panasonic, minivez_m.jpg, 33kB


Kladeným požadavkům vyhovovaly na dnešním trhu pouze dvě firmy. Panasonic a Sony. Od Panasonicu to byl jeden model a Sony nabízel asi tři různé vývojové modely, které se lišily výkonem, modernější výbavou a cenou. Nakonec zvítězil model od Panasonicu. Bohužel neumožňuje při přehrávání MP3 skladby rychlé přehrávání, protože se tato funkce změnila ve funkci přeskakování mezi skladbami v rámci alba. Původní přeskakování mezi skladbami se při MP3 změní v přeskakování po albech (adresářích, složkách). To ale nevadí, protože využíváme audio CD a tento model má zásobník na 5 CD. Možná ani žádné jiné rádio neumožňuje rychlý posun v MP3 skladbě.

Dále se nabízely jiné varianty na ozvučení. Mohl by se použít nějaký levný MP3 přehrávač spolu s aktivními reprobednami, nebo přímo s muzikantským ozvučovacím boxem. Jenže u přehrávače je většinou velmi titěrné ovládání a musel by se oželet komfort ovládání velkými tlačítky, velký displej, dálkové ovládání atd. Navíc muzikantský box je stejně velký jako celé rádio, jednokanálový a hlavně drahý. Při použití dvou aktivních reprobedýnek máme stejný počet komponent jako s rádiem a nejsou tak výkonné, nebo jsou, ale s větším počtem reprobeden. Všechny karty tedy hrály pro volbu minivěže.

Fotka otevřené bedny, bedna_otevrena_m.jpg, 80kB


Jednotlivé díly a plánek, podle kterého jsem celou bednu postavil, nebudu uvádět. Více informací a celkový přehled o složitosti konstrukce se dozvíte z fotek. Nyní následují fotky již slepené a sešroubované hlavní části celé bedny. Je to tedy nerozebíratelný díl.

Fotka hlavního dílu, hlavni_dil_m.jpg, 9kB Hlavní díl - detail rohu, hlavni_dil_roh_m.jpg, 10kB Hlavní díl - pohled zdola, hlavni_dil_spodek_m.jpg, 8kB

K tomuto hlavnímu dílu se pak přišroubují dvě přepážky v zadní části bedny, ze zhora se přišroubuje horní deska a zepředu přiloží víko.

Fotka zadních příček, zadni_pricky_m.jpg, 11kB Fotka s přiloženou horní deskou, horni_deska_m.jpg, 10kB Fotka rohu s přiloženým víkem, roh_viko.jpg, 8kB

V horní desce je nalepeno gumové těsnění do oken, přes které deska přitlačuje jednotlivé komponenty věže k základnímu dílu a tím je drží v určené poloze. Zároveň díly věže nemohou drnčet, protože se dotýkají pouze přes toto těsnění a dole přes originální gumové nožičky komponent. Těsnění je také nalepeno na bedně u zadní a boční strany reprobeden. Těsnění jsem využil i na dosedací lišty celé bedny, takže bedna nemůže sklouznout z místa uložení, zároveň i mírně koriguje nerovnost a nekolíbá se.

Víko bedny je slepený a sešroubovaný rám. K němu je přilepena sololaková deska. Pro přišroubování ochraných rohů je do rohu rámu vlepen obdélník překližky. Na povrch sololakové desky jsem štětcem namaloval název "Jiskra" ozdobným písmem. Všechny díly bedny jsou přelakované třemi vrstvami laku na parkety. V horní desce je přišroubováno madlo, které je umístěno tak, aby byla plná bedna vyvážená. Trochu se naklání dozadu, aby se pokládala napřed na zadní dosedací lištu. To je proto, aby nebylo zbytečně namáhané víko bedny, které je vpředu, aby se na něj nekleplo. Přeci jenom to celé něco váží. Věž váží 10 kg a samotná bedna také tak nějak, takže celkem madlo musí udržet asi 20 kg. Víko se po sundání dává na horní desku. Proto je ve víku obdélníková díra pro madlo. Vnitřek víka se tak šikovně využívá jako skladovací prostor. V přilepeném pouzdru je uloženo dálkové ovládání a tužky, seznam skladeb na jednotlivých CD je v průhledných deskách vpravo a vlevo jsou otočné desky s dalšímy texty. K nim je možné přichytit jiné dokumenty pod nataženou gumu.

Fotka rohu víka - vnitřní pohled, roh_vika_m.jpg, 4kB Fotka uloženého víka na bedně, ulozene_viko_m.jpg, 11kB Fotka vystrojeného víka - detail, vystrojene_viko_detail_m.jpg, 12kB

Zbývá osadit kování a ochrany rohů. Kování, tedy "zámek" pro víko jsem dlouho vybíral. Hledal jsem různá řešení, jak víko připevnit. Nakonec dostatečně malé a esteticky slušné a hlavně bezpečné jištění jsem našel pouze jedno jediné.

Fotka ochrany rohů, ochrana_rohu_m.jpg, 11kB Fotka zavřeného zámku víka, zamek_zavren_m.jpg, 11kB Fotka otevřeného zámku víka, zamek_otevren_m.jpg, 13kB

Nyní už stačí jen do bedny vložit věž a přitáhnout horní desku. Celé to tedy váží 20 kg a nosí se to v hokejistické tašce. Madlo slouží jen pro vyndavání a zandavání do tašky a pro ustavení bedny na místo. Taška je největší, jakou lze koupit, je určená pro brankářskou výstroj. Nošení ve dvou je celkem pohodlné, každý má ucho tašky na jedno rameno. Jen do dveří to musí nést jeden. Někteří to nosí sami jako batoh na zádech. V takovém případě je celá bedna s věží na boku, madlo je tlačí do zad a navíc nesou celou váhu sami.

Fotka plnění bedny komponenty, bedna_naplnena_m.jpg, 13kB Fotka hotové a osazené bedny - zadní pohled, hotovo_zadni_pohled_m.jpg, 13kB Fotka hotové a osazené bedny - přední pohled, hotovo_predni_pohled_m.jpg, 14kB




Šipka nahoru.png, 6kBNahoru

Copyright © 2006-2023 marekweb.eu           webmaster@marekweb.eu           webhosting: www.endora.cz