Logo stránek
Obrázek k tématu repro, tema_repro.gif, 17kB

Popis reprosoustavy

Na těchto stránkách je popis předělání starších reprosoustav do novějšího vzhledu s novými modernějšími reproduktory a s kvalitní pasivní výhybkou. Hlavní důraz byl kladen na co možná nejlepší výsledek v domácím prostředí bez použití speciální techniky. Byly změřeny impedance použitých reproduktorů pro přesný návrh výhybky a kompenzaci reproduktorů. K tomu byla použita počítačová simulace. Měření výrobené reprosoustavy výborně odpovídá výsledkům simulace. Uvedený postup mohu každému doporučit. Měření akustických veličin nejsem schopen měřit. Proto také neuvádím frekvenční závislost charakteristické citlivosti reprosoustavy, ale pouze jednotlivých reproduktorů z katalogu výrobce.
Obrázek výsledné reprosoustavy, reprosoustava.jpg, 50kB

  Typ ozvučnice   dvoupásmová uzavřená
  Vnitřní objem vzduchu
     bez reproduktorů
  21 l
  Kmitočtový rozsah   40 - 18 kHz
  Dělicí frekvence / útlum   2,5 kHz / -12 dB/oct.
  Impedance   4 Ohm
  Příkon (jmenovitý
     šumový / krátkodobý)
  60 / 120 W
  Citlivost (1W/1m)   85 dB
  Reproduktory   TVM Acoustics, vysokotónový ARV-104-04/4
  25 mm textilní membrána, 104 mm vnější průměr
  TVM Acoustics, hlubokotónový ARN-188-05/4
  164 mm lakovaná papírová membrána,
  188 mm vnější průměr
  Rozměry (v x š x h)   500 x 295 x 240 mm
  Hmotnost   11,7 kg
  Povrchová úprava   korpus - dýha mahagon
  přední deska - přírodní

Reproduktory

Pro snadnou dostupnost a výhodný poměr cena/kvalita jsem se po dlouhém rozhodování a zjišťování parametrů, cen a dostupnosti jiných výrobců rozhodl pro domácí produkci firmy TVM Acoustics. Tato firma má dlouholetou tradici. Při pročítání internetových stránek jsem našel více kladných ohlasů než záporných a to hlavně na hlubokotónové reproduktory středních rozměrů. Rozhodně v jejich cenové hladině jsou velmi výhodné. Hrají dobře, ale o vysokotónových se říká, že hrají spíše hůře a je dobré je vyměnit za jiné zahraniční. Prý se tak podstatně zlepší poslech i se stávajícím hlubokotónovým reproduktorem.
Protože to byla moje první stavba reprosoustav, chtěl jsem mít a vyzkoušet oba reproduktory od jednoho výrobce. Také jsou více zaručeny udávané parametry, protože je měří výrobce za stejných laboratorních podmínek.
Při porovnávání charakteristik několika reproduktorů jsem se rozhodl pro následující typy.

Hlubokotónový reproduktor ARN-188-05/04

Hlubokotónový reproduktor pro aplikace v Hi-Fi reproduktorových soustavách. Má lesklý nátěr vyzařovací membrány do spirály.

Vysokotónový reproduktor ARV-104-04/4

Vysokotónový reproduktor s textilní hemisférickou membránou a kmitací cívkou na kaptonovém formeru pro náročné aplikace v kvalitních reproduktorových soustavách.

Ozvučnice

Protože původní reprosoustavy jsou kvalitně vyrobené z 18 mm DTD - dřevotřískových desek a podýhované mahagonem, nebyl důvod složitě stavět nové ozvučnice. Takže z původní ozvučnice jsem použil jen korpus bez čelní a zadní desky. Ty jsou nové z 22 mm DTD desky a jsou přišroubované podobně jako původní. Jsou tedy odmontovatelné a to velice ulehčilo inovaci. V případě další úpravy je lze opět snadno odejmout. K DTD desce je přilepena sololitová deska, v které jsou vyříznuty díry pro zapuštění reproduktorů. Ty jsou tedy přišroubované k DTD desce. Na bocích přední desky jsou ozdobné lišty, které zakrývají spáru mezi korpusem a přední deskou. Spolu se sololitovou deskou jsou skoseny jejich hrany.

Na vnitřních stranách ozvučnice a na zadní desce je přilepeno tlumící rouno k potlačení stojatých vln.
Na zadní stěně se nachází terminály umožňující připojení holým vodičem, vidličkou i banánkem.
Pasivní výhybka je vyrobena z kvalitních komponentů, kondenzátory jsou polyesterové fóliové, zaručující časově dlouhodobou stálost beze změn parametrů a všechny tlumivky jsou vzduchové se silnějším vodičem. Použité odpory jsou drátové keramické a rovněž dostatečně výkonově dimenzované.Šipka nahoru.png, 6kBNahoru

Copyright © 2006-2023 marekweb.eu           webmaster@marekweb.eu           webhosting: www.endora.cz