Logo stránek

Výroba postele

Protože jsem z postele již dávno vyrostl, rozhodl jsem se, že si opatřím novou. Dlouho mě vadilo, že mi koukají nohy z postele. Je to nepohodlné a dosud jsem si na to nezvykl. Nejvíc mi vadilo, že mi na nohy táhlo. Proto jsem hledal postel dlouhou 2,2 m. Jelikož jsem měl požadavky, které se neslučovali s parametry žádné postele, která se dala koupit, rozhodl jsem se pro vlastní výrobu.

Fotka hotové postele, postel_1_m.jpg, 56kB


Požadavky na postel
Matraci jsem měl již pořízenou asi rok a ležel jsem na ní na podlaze. Není to zrovna ideální, protože níž to již být nemůže a také hygiena lůžka brala za své. Na podlaze matrace nevětrá a jistě by se našlo spoustu argumentů např. prach, teplota u podlahy, proudění vzduchu.
Také jsem měl jinou provizorní postel, kde jsem odmontoval čela, aby se do ní vešla moje delší matrace. Bylo to jen o malinko lepší, protože jsem již nebyl úplně na podlaze, ale zase matrace nevětrala, protože postel neměla rošt, ale sololitovou desku.

Nejtěžší bylo vymyslet takovou konstrukci postele, která bude dostatečně pevná a splňovat výše uvedené. Díky tomu, že mě ve výrobě předběhl táta, tak mě inspiroval k mému návrhu a utvrdil mě v pevnosti lepených spojů. Postel vyrobil jen s lepenými spoji, nerozebíratelnou. Jedinné vruty jsou v každé liště z roštu, které jsou přišroubovány k bočnicím. Vyrobil dvě stejné postele a sešrouboval je k sobě jako manželské dvojlůžko bez prostřední přepážky mezi matracemi.

Plánek postele - horní pohled, planek_zhora_m.png, 9kB


Plánek mého návrhu. Pohled zhora, kde jsou červeně vyznačena místa, která jsou slepená pod co největším tlakem co největším počtem svorek, aby se dosáhlo pořádné pevnosti. Lepil jsem lepidlem herkules. Lištu výztuhy a zároveň podpěru roštu jsem přiložil namazané k sobě a vruty přitáhl k sobě, jak je naznačeno na obrázku. Zde to plně stačilo, nepoužil jsem svorky. Vždy jsem nechal lepidlo vytvrdnout pod tlakem svorek 24 hod.

Plánek postele - boční pohled, planek_bocni_m.png, 9kB


Plánek mého návrhu. Pohled z boku, kde jsou různými odstíny pro přehlednost vyznačeny jednotlivé díly. Myslím, že nejvíce bude vidět z fotografií, takže se nebudu dále zabývat náčrty a plánky a uvedu jen fotografie.

Obrázek postele s matrací, postel_2.jpg, 14kB Obrázek postele - detail, postel_3_detail_m.jpg, 9kB

Veškerý materiál jsem nakoupil v OBI, kde mi dřevo také nařezali na potřebné rozměry.

Materiál
Obrázek dílu - čelo postele, dil_celo_m.jpg, 4kB Obrázek dílu - bočnice postele, dil_bok_m.jpg, 13kB Obrázek bočnice s čelem - pohled zvenku, bok_s_celem_zvenku_m.jpg, 9kB Obrázek bočnice s čelem - pohled zevnitř, bok_s_celem_zevnitr_m.jpg, 8kB

Dále jsem použil velké pomocníky: 4 silně vytížené svorníky, trochu práce na hoblovce a hlavně dvě ruce se špalíkem a brusným papírem, které nadělali po celé dílně spoustu prachu a určitě jsem ho také hodně spolykal.
Málem bych zapomněl na obložení stěny za postelí. Musím říct, že obzvláště ty rozměrově větší kusy dřeva nejsou nikterak levné, ale za cenu materiálu bych takovou postel nekoupil. Hlavně proto, že ji nikdo nevyrábí. Leda zadat zakázku truhláři, ale to by mi tolik netěšilo v ní spát. Hlavně vím, jak jsem to udělal, i když tady je všechno vidět, nic není schované.
Hodně práce dalo vůbec najít solidní dřevo v obchodě. Nechci nějak pomlouvat OBI, ale vybrat příliš nezkroucené latě, bez velkých suků, nepopraskané a bez smoly, to stálo hodně trpělivosti a práce s přeskládáním všech vystavených kusů daného rozměru. To neplatilo jenom u latí, ale u všeho dřeva.

Obrázek sestavení dílů, sestaveni_dilu_m.jpg, 6kB Obrázek hotové postele - roh, postel_hotova_m.jpg, 6kB Obrázek nohy a roštu - spodní detail, noha_detail_m.jpg, 8kB Obrázek detailu rohu - spodní pohled, roh_detail_m.jpg, 7kB

Veškeré nařezané kousky jsou ručně pečlivě zabroušené, zakulacené hrany, aby nemohlo dojít k žádné třísce či zatrhnutí látky, Nejhorší byly lišty na rošt, kde bylo nutné na hoblovce zkosit hrany a bohužel i větší plochy, protože nebyly nic moc a přichází k přímému styku s drahou matrací a ještě pod různými tlaky a tak. Ti, co někdy používali prkený rošt, kde byli prkna volně položeny bez zajištění, dobře vědí, jak prkna putují pod vlivem vrtění se na matraci. Proto jsem kladl velký důraz na hladkost roštu. Snad to bude vidět na fotkách. Proto jsem také latě roštu spojil dvěma popruhy v takový žebřík s přesně určenými rozestupy. Krajní a dvě lišty okolo přostředku postele jsou přišroubovány k podpěře roštu. Tím se lišty ani nehnou a bočnice jsou po své délce spojeny a nemohou se tolik prohýbat.

Obrázek rohu - detail smontování, roh_smontovani_m.jpg, 7kB Obrázek rohu - horní pohled, roh_m.jpg, 7kB Obrázek detailu roštu, rost_m.jpg, 7kB Obrázek celé postele, postel_cela_m.jpg, 8kB

Obložení stěny za postelí (nad postelí) bylo díky velikému podélnému kusu poměrně dost drahé. Myslím, že to bylo asi 1/3 ceny materiálu postele. Oba kusy spárovky jsou zavěšeny na skobách v hmoždinkách ve stěně. Desky přiléhají ke stěně, protože plechy, které jsou zavěšeny za skobu, jsou zapuštěny a přišroubovány vruty na zadní části desek.
Prozatím není nic nalakováno a nevím, jestli vůbec budu. Neště nejsem rozhodnutý.



Šipka nahoru.png, 6kBNahoru

Copyright © 2006-2023 marekweb.eu           webmaster@marekweb.eu           webhosting: www.endora.cz